subcategory-bg

Біль у горлі, першіння і дискомфорт — найчастіші причини звернення до терапевта або ЛОР лікаря в осінньо-зимовий період. Причин виникнення болю в горлі може бути безліч. Найчастіше хворобливі відчуття можуть бути пов’язані з бактеріальною або вірусною інфекцією, а також можуть бути результатом грибкового ураження або запальних процесів слизової оболонки порожнини рота, глотки або гортані. Перед тим, як приступати до лікування, слід звернутися до фахівця, який проведе огляд, виявить причину нездужання і призначить курс лікування. Після консультації необхідно дотримуватися рекомендацій лікаря і призначеної терапії.

Причини виникнення болю в горлі

Біль у горлі — це симптом, причиною якого найчастіше є інфекційні захворювання носо- і ротоглотки. До них відносяться вірусні, бактеріальні та грибкові інфекції.
Дуже часто ослаблення імунної системи через стрес і перевтому, нестача вітамінів і корисних речовин збільшують ймовірність розвитку захворювання і виникнення болю в горлі.
При цьому, разом із болем в горлі, можна спостерігати підвищення температури, погіршення самопочуття, слабкість, головний біль. Якщо температури немає, то горло може боліти через надмірне сухе повітря або бути алергічною реакцією на ряд подразників.
Причиною інфекційних захворювань можуть бути:
• Віруси
При вірусній етіології захворювання, біль у горлі при ковтанні найчастіше може бути симптомом ГРВІ або грипу. При візуальному огляді можна виявити запалення горла та слизової оболонки, що супроводжується першінням і болем у горлі. Грип та ГРВІ супроводжуються закладеністю носа, своєрідним першінням. Кір і віспа виражені шкірними висипаннями. При мононуклеозі збільшуються лімфатичні вузли, а запальний процес поширюється на печінку і селезінку.
• Бактерії
При бактеріальній етіології захворювання, діагнозом, що найчастіше зустрічається, є гострий тонзиліт або, як називають його пацієнти — «ангіна». Болем у горлі також проявляються скарлатина і дифтерія. Загальні симптоми: занепад сил, набряклість гортані й мигдалин, жар, часто дере в горлі.
• Грибкові інфекції
Виявляються в результаті розмноження дріжджоподібних і пліснявих грибів. Це може стати причиною виникнення фарингіту, ларингіту, ангіни. На слизовій оболонці ротової порожнини або мигдалинах з’являється білуватий наліт. Пацієнти зазвичай скаржаться, що сильно болить горло, але температура, як правило, залишається в межах норми.

Наслідки болю в горлі

Якщо з’явився біль у горлі, то лікування хвороби, що викликала його, має бути розпочате негайно. При відсутності ефективних заходів можуть з’явитися ускладнення. Запущені захворювання чи ті, що не лікувалися, можуть призвести до ускладнень.
Ларингіт і його ускладнення
Якщо причиною хвороби горла став ларингіт, то при відсутності належного лікування можуть мати місце такі ускладнення як:
• бронхіт
• утруднене дихання в результаті звуження просвіту гортані та голосової щілини через набряк

Чим загрожує ангіна
При ангіні дуже часті ускладнення, які проявляються через деякий час на фоні одужання. Ускладнення можуть торкнутися тканини навколо мигдалин, у результаті чого виникає набряк, нагноєння, яке заважає ковтати, говорити, повертати голову, різко підвищується температура.
Також, внаслідок перенесеної ангіни, ускладнення можуть торкнутися суглобів, серця, нирок, легенів, органів слуху. Ангіна може завдати негативного впливу на серцево-судинну систему, викликаючи бактеріальне ураження оболонок серця.
У результаті, можуть розвинутися:
• ревматизм
• артрит
• міокардит, ендокардит, вади серця, ризик тромбоутворення
• скарлатина
• гломерулонефрит, пієлонефрит
• пневмонія
• синусит
• отит
Постійний біль у горлі здатен призвести до порушення режиму харчування. Навіть незначний дискомфорт здатний значно погіршити життя людини.

Діагностика захворювань горла

Перед тим, як лікувати горло, необхідно встановити точний діагноз, відвідавши дільничного терапевта або отоларинголога. Спочатку лікар проводить бесіду з пацієнтом, уточнює скарги та виявляє анамнез патології. Потім хворого оглядають: визначають зовнішній стан порожнини рота і горла, лімфатичних шийних і підщелепних вузлів.
Діагностичні методики
Під час візуального огляду лікар проводить пальпацію шийних лімфатичних вузлів і направляє пацієнта на такі дослідження як:
• фарингоскопія
• ларингоскопія
• взяття мазка на дифтерію (при ангіні), грибкове ураження або визначення мікрофлори
• аналіз крові, сечі
У деяких випадках, якщо виключені основні причини болю, може рекомендуватися консультація невролога.

Як і чим лікувати горло

Самостійно вирішувати, як швидко вилікувати горло, не можна. Тільки кваліфіковані фахівці здатні правильно поставити діагноз і призначити відповідне лікування. Найчастіше до лікування підходять комплексно, призначаючи антибіотикотерапію і дезінтоксикаційну терапію. Також, одним із важливих компонентів медикаментозної терапії є призначення антисептиків — засобів для полоскання горла, які дозволяють ефективно виполіскувати гнійний наліт на слизовій оболонці та мигдалинах. Одним із таких ефективних засобів проти болю в горлі є розчин Стоматидин®.
Перевагою цих ліків проти болю в горлі є їх місцевий вплив. Активна речовина розчину Стоматидин® має широкий спектр дії й володіє антибактеріальними властивостями. Стоматидин® ефективно впливає на грампозитивну і грамнегативну патогенні мікрофлори, грибки та дріжджі, зупиняючи процес їх розмноження і поширення інфекції.
Дія препарату Стоматидин®:
• протигрибкова
• антибактеріальна
• знеболювальна
Вже на другій хвилині після застосування, розчин Стоматидин® пригнічує до 92% мікроорганізмів і зберігає свою активну концентрацію на слизовій оболонці в осередку запалення протягом 8-10 годин*. Ліки проти болю в горлі Стоматидин® ефективно вимивають хвороботворні мікроорганізми та їх токсини.
Болить горло! Чим полоскати?
Для швидкого ефекту лікарі рекомендують полоскання антисептиками. Для цієї мети ідеально підходить розчин Стоматидин®, який допоможе виполоскати хвороботворні мікроорганізми з горла й ротової порожнини та зняти біль. Розчин готовий до застосування, його можна використовувати нерозбавленим. 15 мл розчину Стоматидин® достатньо для полоскання горла. Полоскати необхідно протягом 30 хвилин 2 рази на добу. Після полоскання не рекомендується вживати їжу протягом 2-3 годин.
Як вилікувати горло визначить лікар. Лікування, перш за все, буде направлено на усунення основної причини захворювання. При цьому, будуть призначені антибіотики й антисептики, рекомендовані інгаляції та пиття гарячих напоїв.

Профілактика

Повною мірою убезпечити себе від захворювань горла не можна, але мінімізувати ймовірність їх появи можливо наступними методами:
• Не курити. Тютюн робить слизові горла слабкими та вразливими до інфекцій.
• Повноцінно харчуватися. Вживати продукти з вітаміном C, особливо в сезон простудних захворювань.
• Зволожувати повітря у приміщенні в опалювальний період.
• Дотримуватися правил гігієни.
Тепер ви знаєте як діяти, якщо болить горло, а що робити — порадить лікар. Самостійний похід в аптеку — неправильне рішення, адже встановити справжню причину болю в горлі можна тільки в клініці. Не затягуйте похід до фахівця.

*Згідно з інструкцією із застосування препарату Стоматидин®

Iнструкцiя
Читайте також:
more-img
Неприємний запах з рота (галітоз) — проблема, особисто або опосередковано знайома майже кожному. Багато хто...
Подробней
more-img
Видалення зуба являє собою досить серйозну операцію, тому важливо приділити належну увагу догляду за ротовою...
Подробней
самолікування може бути шкідливим для вашого здоров’я