subcategory-bg

Герпес – це захворювання, викликане переважно двома типами вірусу: ВПГ-1 і ВПГ-2. Інфекція вражає шкіру, органи зору, статеві органи, у важких випадках проникає у нервову систему, викликаючи менінгіт або енцефаліт. Найбільш відомою формою є герпес на губі – він знайомий кожному. Близько 90% міського населення планети є носіями герпесу. Це не тільки найпоширеніший вірус, але й одна з найдавніших форм існуючих інфекцій.

Першим збудник хвороби виділив W. Gruter в 1912 році. Сьогодні відомо 8 різновидів вірусу. Підступність герпесу полягає в тому, що, потрапляючи до організму, він залишається там на все життя. Може перебувати в латентній формі, не проявлятися взагалі, або нагадувати про себе із завзятою періодичністю. Він вражає будь-які ділянки тіла і провокує різний результат хвороби – від самого непомітного перебігу до летального наслідку.

Герпес: причини і наслідки

Оселившись у організмі, вірус герпесу вичікує зручний момент. Тактика проста: зловити час, коли імунна система ослаблена, і проникнути в кров. Імунітет піддається серйозному удару і страждає ще сильніше. На тлі інфекції, що пробудилася, можуть додатися інші хвороби. Страждає не тільки шкіра, але і внутрішні органи, слизові оболонки. Герпес невиліковний. Проте, людство живе з ним, успішно придушуючи симптоми і збудника.

Перший тип

Герпес на губі та в роті викликаний вірусом першого типу. Його звикли називати застудою, частково це так. Застуда – процес активізації патогенної мікрофлори, яка вже живе у організмі. Вона розмножується при зниженні імунітету. Так само діє герпес.

Дитина набуває антитіла до вірусу від матері, але вже до 3 років життя вони зводяться нанівець. Так як зараження відбувається легко, проявляється не одразу, багато хто навіть не помічає цього. Єдиний вихід – підвищувати природний захист організму (імунітет).

Причини герпесу, точніше чинники, що знижують імунітет і провокують його прояв:

 • вірусні захворювання та застуди
 • початок менструації у жінок
 • сильний стрес
 • довге перебування на сонці
 • недосипання
 • переохолодження чи перегрівання
 • нестача вітамінів
 • виснажливі дієти

Багатьох факторів можна уникнути, якщо дотримуватися здорового способу життя.

Вірус легко проникає у навколишнє середовище від хворих з висипаннями. Якщо частинки збудника потрапляють на шкіру або слизові, відбувається зараження. Будь-які предмети побуту також можуть стати причиною зараження: білизна, іграшки, посуд.

Другий тип

Вірус другого типу викликає генітальну форму інфекції. Передається він статевим шляхом. Після орального сексу може розвинутися герпес у роті. Одна з найбільш небезпечних форм хвороби – внутрішньоутробне інфікування. Це відбувається, якщо вірус активізується в організмі матері при вагітності. Для плода наслідки носять важкий характер.

При легкому перебігу хвороби прогнози хороші: усунули симптоми, і вірус затих на довгі роки. Іноді виникають ускладнення:

 • ураження яйцеклітин і сперматозоїдів, що веде до безпліддя
 • герпетична втрата зору
 • страждає ЦНС і головний мозок
 • радикуліт
 • ангіна та фарингіт
 • пневмонія герпетичної природи
 • гепатит

Ці важкі наслідки нагадують про те, що жарти з герпесом погані, та він вимагає своєчасного лікування при виявленні найменших симптомів.

Як розпізнати герпес

Усі 8 типів вірусу герпесу носять різний характер прояви хвороби. Збудник можна визначити за симптоматикою й областю організму, яка уражена.

Симптоми герпесу

Розвиток захворювання відбувається непомітно. Потрапивши до організму, вірус атакується імунною системою. Тепер існує два варіанти розвитку ситуації:

 • хвороба активно вражає шкіру, слизові оболонки, органи
 • вірус переходить у латентну стадію

Збудник може не давати знати про себе від декількох днів до десятиліть.

У латентний період (затишшя хвороби) симптоми не проявляються. Носій вірусу не заразний. Далі починається приховане розмноження інфекції, безсимптомне, але вже із загрозою для оточуючих.

Коли активізується герпес, симптоми проявляються поступово:

 • виникає свербіж на ураженій ділянці
 • через кілька днів з’являється бульбашковий висип
 • збільшуються лімфовузли
 • у деяких випадках піднімається температура, ломить м’язи, болить голова
 • інфекція потрапляє у клітини нервової системи, де може жити роками

Це перші симптоми, які говорять про зараження. Herpes (від грецького «герпейн») означає «повзти». Він здатний розповзатися на всі внутрішні органи. Повного медикаментозного лікування хвороби не існує. Лікування герпесу зводиться до зняття симптомів і тимчасового придушення вірусу.

Стадії захворювання

Захворювання протікає вираженими періодами. Їх п’ять.

 • Перший етап – свербіж. У цей період уражена область доставляє дискомфорт. Герпес на губі характеризується печінням у куточках рота.
 • Другий етап – запальний процес. Виникає припухлість, яка болить. Поступово вона займає велику область. Безліч маленьких бульбашок з рідиною покривають шкіру, концентруючись на одній ділянці.
 • На третьому етапі відбувається ерозія. Бульбашки лопаються, рідина витікає. У ній містяться заразні вірусні частинки. На місці запалення залишається ранка, яка заживає на наступному етапі.
 • Четвертою стадією є утворення струпів. Виглядають вони неестетично, викликають хворобливі відчуття, можуть кровоточити. Проте, скоринки говорять про завершальний етап перебігу хвороби.
 • П’ятий етап виникає не у всіх випадках, проявляючись важкими наслідками і ускладненнями. За позитивного результату, вірус заспокоюється.

Види

Захворювання провокують 8 видів вірусу герпесу.

ВірусОсновне захворюванняСимптомиУскладнення, тяжкі захворювання
ВПГ-1 (вірус простого герпесу 1 тип)Герпес шкіри, слизових, очей, пневмоніяПухирі на губах. Іноді фарингіт, стоматит, лихоманка і підвищена температура тілаГепатит, атеросклероз, інфаркт міокарда, енцефаліт, менінгіт, нейробластома
ВПГ-2Генітальний герпес, неонатальний герпесПочервоніння статевих органів, свербіж і бульбашки в інтимній зоні. Герпес у дітей перших 4 тижнів життя дуже небезпечний: уражені внутрішні органиНеонатальний герпес, енцефаліт, менінгіт у дорослих, рак шийки матки і передміхурової залози
ВГЛ-3Вітрянка та оперізувальний лишайЧервоний висип на тілі, температура. При лишаї – висипання, що локалізуються в області ребер і грудної клітиниНейропатія, енцефаліт
Вірус Епштейна-Барра (4 тип)Інфекційний мононуклеозВисока температура, збільшення внутрішніх органів (печінка, селезінка) і лімфовузлів, ангінаЛімфома Беркітта, лімфогранулематоз, енцефаліт, менінгіт, карцинома
Цитомегаловірус (ЦМВ, ВГЛ-5)Вроджена ЦМВ-інфекція, гепатит, пневмонія, ентероколіт, ЦМВ-мононуклеозПідвищення температури тіла, інтоксикація, слабкість, озноб, головний біль, болі в м'язах, бронхіт. Тривалість до 6 тижнів.Вроджені ураження ЦНС, менінгіт, енцефаліт, нейропатія черепних нервів, лімфоми мозку, пухлини геніталій
Вірус герпесу людини 6-го типу (ВГЛ-6)Раптова розеола у дітей, синдром хронічної втомиВиявляється у дітей до 2 років. Одразу підвищується температура до 39-40 градусів, тримається до 5 днів. Починаючи з 4-5 дня на тілі з'являються висипання, температура йде на спад. Часто плутають з ГРВІ та алергіями на ліки.Енцефаломієліт, розсіяний склероз, злоякісна лімфома
ВГЛ-7Синдром хронічної втомиПостійна слабкість, не пов'язана з іншими причинами.Лімфома мозку
ВГЛ-8Не встановленоСимптоми саркоми Капоші. З'являється на стопах, гомілках, кистях. Вогнища симетричні, з чіткими кордонами.Саркома Капоші, особливо у ВІЛ-інфікованих

Найчастіше, коли мова заходить про ВПГ, мають на увазі герпес у роті, на губах, очах і статевих органах, викликаний першими двома видами вірусу.

Діагностика і профілактика

Основна причина агресії вірусу – знижений імунітет, тому всі заходи профілактики спрямовані в це русло. Діагностувати герпес може лікар, використовуючи сучасні методи досліджень.

Як виглядає герпес

З метою діагностики вірусу лікар проводить огляд. Для інфекції характерні бульбашкові висипання. Область тіла, на якій вони з’явилися, свідчить про тип вірусу. Візуальний огляд не завжди ефективний: генітальний герпес іноді схожий на сифіліс, вірус у роті можна сплутати з афтозним стоматитом. Для підтвердження діагнозу призначають додаткові аналізи крові, біоматеріалу зі статевих органів. Ці ж аналізи обов’язкові перед плануванням вагітності, трансплантацією органів. У сучасній діагностиці використовують методи ПЛР і ІФА для ідентифікації вірусу герпесу і визначення його концентрації у крові.

Як швидко вилікувати герпес після виявлення, розповідає лікар у ході особистої консультації.

Профілактика при герпесі

Для профілактики вірусу необхідно дотримуватися чітких правил гігієни і зміцнювати імунітет:

 • користуватися особистими предметами гігієни (рушники, мило для обличчя і інтимних зон)
 • часто мити туалет, при використанні громадського – не сідати на сидіння або протирати його
 • використовувати презервативи при підвищеному ризику зараження статевим шляхом
 • чистити нігті, мити руки
 • не використовувати чужу косметику
 • уникати стресів
 • висипатися
 • харчуватися правильно

Заходи профілактики зводяться до підтримки здорового способу життя. Якщо виконувати ці звичайні процедури, можна уникнути лікування герпесу в подальшому.

Герпес: чим лікувати

Коли збудник перейшов до активної стадії, виникає питання: чим лікувати герпес? Для придушення вірусу першого типу використовують як окремі засоби, так і комплексну терапію. Залежно від форми прояву інфекції та ураженої області (губи, слизова рота, глотка), підбирають ліки від герпесу. Використовують противірусні препарати і препарати широкого спектра дії. Для лікування шкірних покривів призначають мазі. У разі, коли інфекція проникла в глотку або постраждала слизова оболонка в роті, призначають розчини для полоскання.

Серед дітей дошкільного віку інфікування вірусом герпесу відбувається у садках або на дитячих майданчиках. Антитіла матері захищають дитину до 3-4 років, потім зіткнення з інфекцією неминуче. Вірус передається через загальні іграшки, посуд, тісний контакт із зараженими малюками. Лікування герпесу у дітей ускладнюється, тому що вони можуть роздряпували ранки, чесати уражену ділянку шкіри, витирати мазь. Розвивається герпетичний стоматит. До інших ускладнень відносяться ларингіт герпесу, бронхіт, ангіна. Вони виникають як у дітей, так і у дорослих.

Лікування герпесу у дорослих і дітей від 6 років спрямовано на усунення вірусних частинок з ураженої області. Використовують протимікробні засоби і антисептики. Поряд із противірусними препаратами, при лікуванні герпесу застосовуються зовнішні антисептичні засоби. До подібних ліків при герпесі відноситься Стоматидин®. Активний компонент препарату діє на слизовій ротоглотки від 8 до 65 годин, пригнічуючи ріст мікроорганізмів. Як лікувати герпес, розповість лікар при особистій зустрічі. Курс і застосування препарату залежать від тяжкості симптомів. Зазвичай призначають полоскання ротової порожнини 15 мл нерозведеного розчину протягом 30-ти секунд, 2-3 рази на добу. Ліки не розбавляють водою і застосовують після прийому їжі.

Стоматидин® – сучасний протимікробний і антибактеріальний засіб, що застосовується для пригнічення росту і розмноження бактерій при інфекціях ротової порожнини у дітей і дорослих. Перед застосуванням препарату необхідно проконсультуватися з лікарем. При лікуванні герпесу Стоматидин® зазвичай призначають у комплексній терапії.

Вірус герпесу живе в організмі більшої частини населення планети. При дотриманні заходів профілактики, своєчасній діагностці та терапії, інфекція протікає легко і непомітно.

Iнструкцiя
Читайте також:
more-img
Біль у горлі, першіння і дискомфорт — найчастіші причини звернення до терапевта або ЛОР лікаря...
Подробней
more-img
Неприємний запах з рота (галітоз) — проблема, особисто або опосередковано знайома майже кожному. Багато хто...
Подробней
самолікування може бути шкідливим для вашого здоров’я