subcategory-bg

Кожен день у світі починають хворіти близько 10 000 чоловік. Велика частина недуги (90%) потрапляє у категорію ГРЗ — гострі респіраторні захворювання. Пацієнтам вони відомі, як «простуда», але лікарі поділяють їх на кілька видів, залежно від збудника.

 • ГРВІ — це ураження верхніх дихальних шляхів вірусами (Гостра Респіраторна Вірусна Інфекція)
 • Застуда — активізація умовно патогенної мікрофлори (бактерій) в організмі після його переохолодження

Кашель, червоне горло, біль при ковтанні, нежить — перші дзвіночки, які говорять про розвиток хвороби. Якщо симптоми виражені, додається висока температура (38-40 градусів) і лихоманка, лікар ставить діагноз ГРВІ: при звичайній застуді прояви м’якше. Інкубаційний період ГРВІ залежить від вірусу, в більшості випадків становить 1-2 дня. Але перші симптоми можуть з’явитися через 2 години або навіть 2 тижні — ці варіанти перебігу хвороби вважаються нормою.

Збудники ГРВІ та ускладнення

Респіраторні інфекції, викликані вірусами, бувають декількох видів, залежно від збудника:

 • Парагрип. Уражає гортань і бронхи.
 • Ротавірус (у побуті «кишковий грип»). До грипу відношення не має, активно розмножується в кишківнику, викликаючи діарею і блювоту.
 • Аденовірусні інфекції. Викликають лихоманку і тривалу субфебрильну температуру (37-37,5℃).
 • Ріно-синцитіальна група. Ці віруси уражають дітей від 6 місяців до 3 років, у дорослих проходять практично безсимптомно.

На сьогоднішній день у світі ідентифіковано більш 300 штамів різних вірусів, що викликають хворобу ГРВІ. Єдине, що їм необхідно — середовище проживання або носій. Вони легко поширюються повітряно-крапельним шляхом, тому викликають спалахи епідемій.

Немиті руки, поїздка в транспорті, тісний контакт з хворим і просто прогулянка на свіжому повітрі стають причиною захворювання. Ускладнюють ситуацію ослаблений імунітет і холодна погода. Вірус ГРВІ любить міжсезоння (зима-весна та осінь-зима), вогкість і підвищену вологість.

ГРВІ у дітей дошкільного віку в середньому виявляється від 2 до 5 разів на рік. Звичайно, деякі дошкільнята не хворіють зовсім, але є й ті, які хворіють до 10 разів на сезон. Основна причина — формування імунітету і обмін мікроорганізмами в дитячому саду. Тому діти 2-4 років найбільш уразливі до респіраторних захворювань.

Потрапивши до організму, вірусна ДНК (або РНК) активно уражає клітини, викликаючи відповідну реакцію у вигляді кашлю і нежиті. До виражених симптомів додається температура. На відміну від звичайної застуди, при вірусних захворюваннях термометр показує позначку 38-40℃. Гарячка триває в середньому 5 днів. Така реакція цілком нормальна для організму, завдяки їй формується стійкість до збудника, відбувається його придушення. При небезпечних показниках термометра лікарі виписують жарознижувальне, яке п’ють стільки, скільки тримається температура при ГРВІ, яка перевищує 38,5 градусів.

При своєчасному лікуванні інфекція проходить безслідно за 3-7 днів, але іноді виникають ускладнення. Респіраторні інфекції уражають верхні дихальні шляхи. Якщо недуга опускається нижче, вона викликає трахеїти, бронхіти, риніти, отити. Серед небезпечних ГРВІ-ускладнень виділяють бактеріальні ураження легень (пневмонія), мигдаликів (ангіна), мозку (менінгіт). Щоб уникнути подібних реакцій, необхідне своєчасне комплексне лікування.

Симптоматика і перебіг хвороби

Перші ознаки ГРВІ проявляють себе через 2 години після потрапляння вірусу до організму. Відчуття слабості, ломота в тілі та легкий озноб говорять про зараження. Подальший перебіг хвороби залежить від індивідуальних особливостей організму і виду самого патогену.

Основні симптоми ГРВІ

Характерними для ГРВІ симптомами виступають:

 • сухий кашель, який проявляється одразу
 • нежить, що виникає через добу після зараження
 • закладений ніс
 • больові відчуття в горлі і його почервоніння
 • чхання
 • температура 38-38,5 градусів

Загальний стан хворого супроводжується слабкістю, підвищеною втомою, головним болем. У разі ускладнень виникає почервоніння очей.

До основних симптомів ГРВІ у дітей паралельно додаються нудота, блювота і діарея. Різко знижується апетит, дитина стає млявою і вередливою. Дітей до 6 місяців захищають антитіла матері, в перший рік життя немовлята хворіють рідко. У хлопців-дошкільнят часто зустрічається алергічний риніт, який плутають з ГРЗ. Катаральний синдром (закладеність носа і слизові виділення) — основний прояв алергії, інші симптоми відсутні.

Стадії хвороби

Коли вірус потрапляє в організм, він зустрічається з перешкодою — слизовою оболонкою верхніх дихальних шляхів. Це природний захисний бар’єр, який приймає удар на себе. Між імунітетом і патогеном починається активна боротьба. Симптоми проявляються поступово, в залежності від стадії захворювання.

 

Час після зараження Симптоми
Перші години після інфікування Поступове погіршення самопочуття
1-2 доба — період розвитку Нежить, закладеність носа, підвищення температури тіла до 38℃ і вище, кашель.
2-5 доба, загострення хвороби (іноді до 2 тижнів у разі аденовірусу) Інтоксикація, ломота в тілі, температура продовжує триматися, погано збивається жарознижувальними засобами.
3-5 доба можливий період ускладнень Вірус уражає нижні дихальні шляхи, накладається бактеріальна інфекція (ангіна, отит, бронхіт, трахеїт). Ознаки ускладнень: катаральний синдром стійко тримається, почервоніння очей, білий наліт на мигдалинах, біль у вухах.
5-7 доба — період одужання (при затяжному перебігу — 10-14 доба) Температура падає, проходить інтоксикація, але слабкість зберігається. Організм відновлює сили. При сприятливому перебігу нежить і кашель минають.
Після одужання Вірусні залишки ще деякий час присутні в організмі, можуть проявлятися залишкові симптоми у вигляді нежиті та кашлю.

Перебіг хвороби в залежності від збудника

Щоб визначити, як лікувати ГРВІ, для початку потрібно встановити форму вірусної інфекції. Первинні симптоми схожі при будь-якому вигляді збудника, але існує ряд відмінностей.

 

Вид ГРВІ Збудник Органи, які уражає Тривалість Основні симптоми Особливість
Парагрип Здебільшого РНК-вірус парагрипу 3 типу Гортань, бронхи, трахея

 

1-7 днів — інкубаційний період.

Етап загострення — 2-3 дні

Виявляється поступово, починаючи зі слабкості і занепаду сил.

Кашель сухий, гавкаючий.

Болі в горлі і осиплість.

Нежить може не з’явитися. Температура — 38℃

Можливе збільшення лімфовузлів, кашель зберігається близько 2 тижнів після одужання.
Ротавірус

(“кишковий грип”)

Група РНК-ротавірусів Кишківник, носоглотка 1-5 днів — інкубаційний період.

Загострення 3-5 діб

 

Симптоми розладу кишківника і респіраторні прояви розвиваються паралельно. Блювання, діарея, висока температура. Небезпечним при ротавірусі (особливо у дітей молодшого віку) є зневоднення організму
Аденовірус Аденовіруси Усі верхні дихальні шляхи, кон’юнктиви Тривалий інкубаційний період до 2 тижнів. Загострення може тривати до 10 днів. Різке підвищення температури, лихоманка, риніт. Вражає кон’юнктиви, викликає тривалу субфебрильну температуру (37-37,5℃).

 

Ріно-синцитіальна група Віруси HRSV Верхні дихальні шляхи Інкубаційний період 3-7 днів, загострення — 5 днів. У дорослих симптоми змазані, хвороба протікає непомітно. У дітей виражені нежить і висока температура. Найчастіше вражає дітей від 6 місяців до 3 років. У дітей першого року життя стає причиною бронхіоліту.

Чим відрізняється грип від ГРВІ

Грип — таке ж захворювання, як і інші вірусні інфекції. Його виділяють в окрему групу у зв’язку із важким перебігом хвороби та небезпекою для організму. Як відрізнити грип від ГРВІ:

 • при грипі температура піднімається різко і підвищується до 39 градусів, тримається 3-5 днів
 • проявляється сильна інтоксикація, ломота, боязнь світла
 • кашель доставляє дискомфорт у грудях, супроводжується болем, з’являється на другу або третю добу після зараження
 • нежить і червоне горло додаються пізніше, ніж при інших ГРВІ

При виникненні будь-яких симптомів, слід звернутися до лікаря: він поставить точний діагноз і розповість, що пити при ГРВІ або грипі.

Діагностика та профілактика ГРВІ

Лікування ГРВІ у дітей та дорослих залежить від двох основних чинників: типу вірусу і активності імунітету. У боротьбі з будь-якою хворобою діє принцип: «найкраща битва та, яка не відбулася». Тому профілактика завжди краще, ніж лікування ГРВІ.

Діагностика ГРВІ

При встановленні діагнозу лікарі користуються двома інструментами: диференціальна діагностика та лабораторні дослідження. У більшості випадків другий етап не обов’язковий, хоча є показовим.

Диференціальна діагностика включає загальний огляд пацієнта і аналіз симптоматики. Крім загальних проявів, таких як температура і слабкість, при ГРВІ можуть збільшуватися селезінка та печінка, що теж враховується при постановці діагнозу.

Лабораторна діагностика визначає наявність антитіл у крові до того чи іншого вірусу. Її призначають, щоб підтвердити діагноз або виявити точний вид вірусу, коли картина хвороби розпливчаста.

Профілактика ГРВІ

Найбільш поширений спосіб зараження — повітряно-крапельний. Частинки живого вірусу здатні жити добу в теплому місці без носія. Тому якісний повітрообмін у приміщенні — запорука здоров’я. Кожну кімнату в будинку необхідно провітрювати мінімум один раз на добу. Якщо хтось із жителів вже захворів, то провітрювання проводять частіше. Однією з причин частих ГРВІ у дитини стає не дитячий сад, як такий, а погана циркуляція повітря у приміщенні групи. При цьому діти завжди в тісному контакті та завжди є хтось з нежиттю.

Крім провітрювання потрібне вологе прибирання приміщень, бажано з дезінфікувальними розчинами.

На вулиці ризик зловити вірус підвищується. Марлеві пов’язки в розпал епідемій — хороший варіант захисту. Спалахи респіраторних захворювань припадають на осінь і зиму, коли погода нестійка. У ці періоди важливо не переохолоджуватися.

Ротавірусна інфекція поширюється через тісний контакт із зараженими предметами побуту: тарілками, іграшками, канцелярським приладдям. Наступний крок профілактики очевидний: своєчасне миття рук. Чим частіше, тим краще.

Швидке лікування ГРВІ можливе тільки за допомогою противірусних засобів, тому щоб встати на ноги і легко перенести хворобу, потрібно зміцнювати імунітет. Це найнадійніший захід профілактики.

Імунна система тісно пов’язана зі стресами. Дотримання правил здорового способу життя та сон не менше 8 годин на добу — перше, що необхідно налагодити. Систематичні прогулянки на свіжому повітрі корисні і дітям, і дорослим. Ще один важливий фактор — здорове харчування. Встановлено зв’язок між якістю їжі і частотою виникнення хвороб. Корисна їжа легше перетравлюється, не залишає зайвого в організмі і позитивно впливає на роботу внутрішніх органів.

В останні роки популярними стали щеплення від вірусних інфекцій. Це один з ефективних засобів підтримки імунітету і захисту від захворювань.

Чим лікувати ГРВІ

Віруси — найдавніша форма життя на планеті. Вони з’явилися раніше за людей і еволюціюють з кожним роком, адаптуючись під навколишнє середовище. Нові штами вірусних інфекцій розвиваються з кожним сезоном. Тому повністю уникнути хвороб ще не вдалося нікому. Незважаючи на всі заходи профілактики, наявність щеплень і сильний імунітет, для дорослої людини одна-дві перенесені ГРВІ на рік вважаються нормою. Для дітей ці рамки ширше: 3-5 інфекцій щорічно.

У сучасної медицини є арсенал препаратів для успішного лікування ГРВІ у дорослих і дітей. Незалежно від виду збудника, ліки при ГРВІ — це противірусні препарати. Якщо виникають ускладнення, додається бактеріальна інфекція, призначають і антибіотики.

Лікування ГРВІ Стоматидин®

При лікуванні ГРВІ ефективними вважаються протимікробні антисептичні препарати широкого спектра: вони пригнічують віруси, бактерії та грибкові інфекції. Одним з них є Стоматидин®, у складі якого діюча речовина гексетидин. Стоматидин® широко застосовується в стоматологічній практиці перед хірургічними операціями, для лікування стоматитів і гінгівітів. Завдяки своїй ефективності, Стоматидин® — дієві ліки від ГРВІ. Він ефективно виполіскує патогенні мікроорганізми, знищує інфекцію в місці її локалізації та усуває запальні процеси в ротоглотці.

Розчин для полоскання Стоматидин® призначають при ангінах, фарингітах і вірусних інфекціях у комплексній терапії. Ліки мають місцевий вплив на уражену ділянку слизової, вбиваючи мікроби і перешкоджаючи їх подальшому розмноженню. Препарат має швидкий ефект і зберігає свою дію протягом 8-12 годин. Діюча речовина Стоматидин® не надходить до кровотоку.

Як лікувати ГРВІ за допомогою Стоматидин®:

 • Відміряти 15 мл (столова ложка) нерозведеного розчину Стоматидин®. Розчин водою не розбавляти.
 • Полоскати горло протягом 30 секунд. Не ковтати!
 • Повторювати процедуру 2-3 рази на день після їди

Інший варіант:

 • Нанести розчин на чистий ватний тампон або диск до повного змочування
 • Змастити уражені ділянки слизової у горлі
 • Процедуру проводити кожні 4 години 3 рази на день
 • Курс лікування становить 7 днів.

Стоматидин® також призначають у комплексі з іншими препаратами. Детально про те, чим лікувати ГРВІ, розповість лікар під час особистої консультації.

Розчин для полоскання Стоматидин® протипоказаний у першому триместрі вагітності та дітям молодше 6 років. Вагітні на пізніх сроках застосовують його тільки за вказівкою лікаря. Про попаданні ліків у грудне молоко відомості відсутні, тому в період лактації препарат не призначають. З обережністю виписують розчин пацієнтам із захворюваннями нирок, печінки, епілепсією.

Комплексним лікуванням вірусної інфекції є прийом двох видів препаратів. Перші усувають неприємні симптоми (краплі в ніс, жарознижувальні), другі вбивають причину симптомів — вірус, а також бактерії, що активізувалися в ході хвороби.

Лікування ГРВІ препаратом Стоматидин® зарекомендувало себе, як ефективне доповнення до комплексної терапії. Маючи високу протимікробну дію Стоматидин® усуває ускладнення вірусної інфекції, є надійною профілактикою бактеріальних уражень ЛОР органів і надає легкий знеболювальний ефект.

Iнструкцiя
Читайте також:
more-img
Біль у горлі, першіння і дискомфорт — найчастіші причини звернення до терапевта або ЛОР лікаря...
Подробней
more-img
Неприємний запах з рота (галітоз) — проблема, особисто або опосередковано знайома майже кожному. Багато хто...
Подробней
самолікування може бути шкідливим для вашого здоров’я